• Ośrodek Pomocy Społecznej
    w Deszcznie

BIP

14 cze 2021

PROJEKT "W PARTNERSTWIE SIŁA"

Zaproszenie do złożenia oferty na kursy/szkolenia zawodowe.

I. ZAMAWIAJĄCY:
Gmina Deszczno - Ośrodek Pomocy Społecznej
ul. Strażacka 5
66-446 Deszczno
tel.95 7513 642/fax 95 7287 673
ops.deszczno.pl
zaprasza do złożenia oferty na: II. PRZEDMIOT ZAMÓWIENIA:
1.Przedmiotem zamówienia jest usługa przeprowadzenia kursów/szkoleń zawodowych dla uczestników projektu pn. ,, W partnerstwie siła ” w ramach Priorytetu VII Równowaga społeczna, Działanie 7.1 Programy aktywnej integracji realizowane przez ośrodki pomocy społecznej Regionalnego Programu Operacyjnego – Lubuskie 2020.
Kod CPV: 80400000-8 Usługi edukacji osób dorosłych
Wymagane jest aby kurs/szkolenie zawodowe zakończyło się nabyciem przez uczestnika kwalifikacji /kompetencji potwierdzonych odpowiednim dokumentem np. certyfikatem poprzedzonym egzaminem przeprowadzonym przez uprawnioną do tego instytucję.
 

czytaj więcej
27 maj 2021

ZMIENIAMY SWÓJ WIZERUNEK W PROJEKCIE "W PARTNERSTWIE SIŁA" ZAJĘCIA WARSZTATOWE

Z powodzeniem kontynuujemy od miesiąca stycznia 2021 roku projekt „W partnerstwie siła”. W miesiącach kwietniu i maju br. odbyły się indywidualne spotkania warsztatowe z zakresu autoprezentacji i kreowania wizerunku oraz stylizacji. Wszystko to za sprawą oddanych sprawie profesjonalistów, na co dzień zajmujących się tym zawodowo. Uczestnicy Projektu mieli okazję do zmiany swego wizerunku poprzez uzyskanie nowej fryzury, najbardziej optymalnej dla każdego z uczestników, a dla pań podkreślonej  subtelnym makijażem. Prowadzone zajęcia z wizerunku i stylizacji w sposób zdecydowany zmieniły niejednokrotnie profil osobowościowy osoby, podkreślając jej zalety.Uczestnicy mieli okazję zaznajomić się również z rodzajami makijażu, ze wskazaniem  do stosowania w zależności od okoliczności. Wspaniałym uzupełnieniem powyższego było włączenie dodatkowych elementów stylizacji, która nadała naszym uczestnikom ciepłej wiosennej barwy.
Z równie dużym zainteresowaniem i zaciekawieniem  odbyły się pierwsze zajęcia kulinarne, prowadzone przez wykwintnego w tej dziedzinie szefa kuchni. Pieczołowicie przygotowywane przez uczestników potrawy pod okiem mistrza, z każdą godziną coraz to bardziej kusiły nasze zmysły. Doskonale wykonane potrawy, podane we wspaniałej oprawie niewątpliwie przypominały wykwintne dania restauracyjne.
Podczas spotkań warsztatowych zorganizowanych indywidualnie dla każdego beneficjenta projektu, a także w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, zachowany był dystans społeczny zgodny z wytycznymi obostrzeniami, obowiązującymi w kraju.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020,
Oś priorytetowa – Równowaga społeczna
Działanie 7.1 Programy aktywnej integracji realizowane przez ośrodki pomocy społecznej

 

 

czytaj więcej
27 maj 2021

DEMENCJA W PIGUŁCE

Demencja jest  ważnym problemem społecznym, z którym na dzień dzisiejszy zmaga się pół miliona Polaków, a dotyczy przede wszystkim osób starszych, w wieku powyżej 60 - 65 lat. Musimy pamiętać, że im człowiek starszy, tym większe jest ryzyko pojawienia się objawów otępienia. Szacuje się, że wśród osób najstarszych, po 80 roku życia, co piąta osoba ma objawy demencji.
Zmiany zachowania osób z pierwszymi objawami otępienia często lekceważone, tłumaczone podeszłym wiekiem, pozostają bez diagnoz i leczenia.Choroba otępienna może trwać kilkanaście lat, a bliscy często nie potrafią pomóc, bo brak im podstawowej wiedzy o objawach, postępowaniu choroby, miejscach gdzie można otrzymać pomoc i potrzebne informacje.Osoby żyjące z chorobą otępienną potrzebują być traktowane jak równoprawni współobywatele, którzy chcą być aktywni, zaangażowani, potrzebni i obdarzeni szacunkiem. Ich zachowania i umiejętności mogą się różnić w zależności od wieku lub stopnia zaawansowania choroby, ale zawsze potrzebują i mają prawo do życia w przyjaznym, życzliwym dla nich środowisku, w którym czują się bezpiecznie i mogą liczyć na pomoc innych.
Żeby stworzyć im takie warunki, konieczna jest edukacja społeczna i wielosektorowa współpraca samorządu lokalnego, służby zdrowia, organizacji społecznych, opiekunów zawodowych i rodzinnych.Czego tak naprawdę potrzebują osoby żyjące z demencją? Pamiętać należy o indywidualnym traktowaniu, zrozumieniu i akceptacji, szacunku i tolerancji, a przede wszystkim wczesnej diagnozy i szybkim podjęciu leczenia.
Podstawowe badanie sprawności ruchowej i poznawczej można przeprowadzić na stronie: www.testysenioralne.pl, które nie dadzą diagnozy, ale wykażą, czy wskazana jest wizyta u lekarza.
PRZYDATNE LINKI:
https://www.rpo.gov.pl/pl/kategoria-tematyczna/choroba-alzheimera
https://www.alzheimer-polska.pl/

 

 

czytaj więcej
28 kwi 2021

W "PARTNERSTWIE SIŁA" REALIZUJE ZAJĘCIA WARSZTATOWE

Przypominamy, że od stycznia 2021 roku  realizujemy projekt „W partnerstwie siła”.
W marcu i kwietniu odbyły się spotkania warsztatowe, dotyczące  gospodarowania budżetem  domowym. Uczestnicy Projektu mieli okazję do pogłębienia swojej wiedzy i umiejętności związanych z racjonalnym gospodarowaniem posiadanym budżetem domowym. Tematem zajęć było świadome dysponowanie własnymi środkami finansowymi, redukowanie niepotrzebnych wydatków, planowanie i oszczędzanie. Poruszono także temat spłaty długów, a także racjonalne i rozsądne zachowania przy zaciągania kredytów.
W marcu i kwietniu odbyły się także spotkania z doradcą zawodowym. W ramach warsztatach z zakresu doradztwa zawodowego uczestnicy pozyskali wiedzę nt. funkcjonowania na rynku pracy, tzn.  sporządzania dokumentów aplikacyjnych, przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej, autoprezentacji, podstaw prawa pracy, sporządzenia cv, napisania listu motywacyjnego, umiejętności nawiązania kontaktu z pracodawcami, przygotowania do odbycia rozmów kwalifikacyjnych, budowania i wzmacniania motywacji do podjęcia aktywności zawodowej.
Podczas spotkań warsztatowych zorganizowanych indywidualnie dla każdego beneficjenta projektu, a także w trosce o wspólne bezpieczeństwo zdrowotne, zachowany był dystans społeczny zgodny z wytycznymi obostrzeniami, obowiązującymi w kraju.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego
Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020,
Oś priorytetowa – Równowaga społeczna
Działanie 7.1 Programy aktywnej integracji realizowane przez ośrodki pomocy społecznej

 

 

czytaj więcej
20 kwi 2021

LETNI WYJAZD DLA OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH !!!

Informujemy, że planujemy zorganizowanie  wypoczynku w Ośrodku Rehabilitacyjno – Wczasowym „Słowiniec” w Poddąbiu, w terminie od 13.06.2012 r. do 16.06.2021 r., na podstawie wniosku złożonego do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gorzowie Wlkp. Ostateczna decyzja dotycząca realizacji wniosku będzie rozpatrywana po rozdzieleniu środków finansowych otrzymanych z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych . Osoby zainteresowane (seniorzy 60+), posiadające orzeczenie z Powiatowego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, proszone są o kontakt telefoniczny pod numerem: 95 752 23 58.
Wszelkich informacji udziela Pani Magdalena Wartecka – specjalista pracy socjalnej.
Uwaga! Ilość miejsc jest ograniczona.

 

 

czytaj więcej
  • Fundusze Europejskie
  • BIP
  • Urząd Wojewódzki
  • Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej
  • OPS
  • Gmina Deszczno
  • Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej
  • Powiatowy Urząd Pracy
  • Niebieska Linia